Ako vznikol notifikátor výberových konaní

Ako vznikol notifikátor výberových konaní

Od 1.júna 2017 Slovenská republika uverejňuje všetky výberové konania v registri na stránke slovensko.sk, avšak počas implementácie nového registra sa akosi zabudlo na funkciu upozornení pre záujemcov.


V júli napísal Martin Turček z nadácie Zastavme korupciu blog o novom registri výberových konaní. Následne na facebooku zhodnotil, že pri takomto projekte sa akosi pozabudlo na upozornenia o nových konaniach pre záujemcov, rovnako ako ponúkajú napr. pracovné weby voľné pozície.. Keďže celý portál UVOstat.sk pracuje so štátnymi dátami, napadlo mi prečo doň nepridať ďalšie, ktoré – aj keď na prvý pohľad nijak nesúvisia s verejnými obstarávaniami – môžu doplniť mozaiku o jednotlivých štátnych inštitúciach. A v momente ako budú dáta zozbierané, vytvoriť notifikátor, ktorý každý deň pošle email záujemcom. To predsa nemôže byť problém.


Po pár dňoch, keď som napísal scraper (program ktorý sťahuje údaje priamo z web stránky) a pripravil prvú verziu zobrazenia údajov na portáli, sa ma  jeden človek spýtal: "a máš práva na spracovanie tých dát?". Keďže som chcel mať všetko právne v poriadku, obrátil som sa s otázkou na slovensko.digital, kde mi bolo rýchlo vysvetlené, že stačí aby NASES pridal vyhlásenie o uplatnení medzinárodnej verejnej licencie Creative Commons Attribution License na použitie dát a všetko bude v poriadku. Zároveň pridanie týchto pár viet na web je oveľa rýchlejšie riešenie ako vytvoriť nový dataset na data.gov.sk. Následne som oslovil NASES so žiadosťou o doplnenie tejto licencie, ktorá bola promptne vyriešená a mne tak nič nebránilo v pokračovaní práce.


Po tomto procesnom zdržaní, keď som najprv nevedel, či má moja práca vôbec význam, ak ju nebudem môcť uverejniť, som úspešne dokončil spracovanie a zobrazenie výberových konaní, plus ich prepojenie na obstarávateľov a pripravil prvú verziu notifikátora. Martina, ako autora prvotnej myšlienky, som využil na konzultácie a následne pridal viac parametrov do filtra pre výber výberových konaní, ktorý aj keď vyzerá jednoducho, plní svoj účel.Funkciu notifikácií som otestoval a spustil do prevádzky. Avšak aký má zmysel užitočná funkcia, ak o nej ľudia nevedia? Napísal som teda krátky blog so zaujímavými štatistikami z výberových konaní, v ktorom som túto novú funkciu notifikácií spomenul - a aj vďaka tomu, že redakcia SME ho uverejnila na titulku sme.sk - sa postupne o tejto možnosti začali ľudia dozvedať a pribudli tak prvé registrácie.

Pár dní na to sa mi ozvali z NASES, či by som mal záujem o uverejnenie tejto funkcie na data.gov.sk, v záložke aplikácií. Keďže prvotným cieľom bolo vytvoriť užitočný doplnok pre register, tak som samozrejme súhlasil. Zamestnankyňa agentúry mi veľmi ochotne pomohla s registráciou mojej aplikácie, keďže sám ešte nemám nový elektronický občiansky preukaz a vďaka tomu sa pred týždňom na stránke data.gov.sk/apps objavil odkaz na notifikátor, ktorý snáď pomôže záujemcom ľahšie sa dostať ku upozorneniam o nových výberových konaniach. 


Po roku práce na portáli som prišiel do kontaktu už s niekoľkými úradníkmi, ktorí napriek tomu ako zlé meno má informatizácia Slovenska, zlepšujú môj dojem ich čiastkovou prácou na kolose, akým celý proces informatizácie je.
Podporte UVOstat pre dobrý pocit, prémiové funkcie a všetko bez reklám.

Become a patron button@2x
×